Hem askeri hem sivil amaçlı olarak Seyrüsefer ve Güdüm Sistemlerinde kullanılan Dönüölçer, İvmeölçer ve Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB) için gerekli performans testleri ve kalibrasyonları Ataletsel Ölçüm Laboratuvarı altyapısında yapılmaktadır. 1994 yılından beri hizmet veren bu altyapıda TÜBİTAK SAGE’nin bütün Güdümlü Mühimmat projelerinde (Hassas Güdüm Kitleri, SOM vb.) kullanılan Ataletsel Ölçerler ve Ataletsel Ölçüm Birimleri test edilmiştir ve edilmektedir. Ayrıca bu altyapıda, endüstriyel hizmetler kapsamında Türkiye’deki birçok firma ile çalışılmıştır. Altyapıda TS EN ISO 9001:2015 kalite yönetim sistemi uygulanmaktadır. Ayrıca Ataletsel Ölçer testleri için kullanılan standartlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

  • IEEE Std. 528 – 2001 : Standard for Inertial Sensor Terminology.
  • IEEE Std. 1293 – 1998 : Standart Specification Format Guide and Test Procedure for Linear Single-Axis, Nongyroscopic Accelerometers.
  • IEEE Std. 836 – 2001 : Recommended Practice for Precision Centrifuge Testing of Linear Accelerometers.
  • IEEE Std. 952 – 1997 (R2002) : IEEE Standart Specification Format Guide and Test Procedure for Single-Axis Interferometric Fiber Optic Gyros.

Test Başvurusu İçin Tıklayınız