Hedef Balistiği Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı (HABRAS) ile bilhassa mühimmat sistemlerin / alt sistemlerin, kanopi fırlatma sistemlerinin kontrollü ortamda işlevine ve dayanımına yönelik hızlandırma testleri gerçekleştirilmektedir.

HABRAS 2018 yılının aralık ayında Konya / Karapınar’da yerleşik MSB Atış, Test ve Değerlendirme Grup K.lığı ‘nda faaliyetlerine başlamış o tarihten bu yana 10’un üzerinde projeye 50’ün üzerinde raylı test yapılmıştır. HABRAS, 2000 metrelik uzunluğu ile Avrupa’nın çift ray yapısına sahip en uzun ikinci raylı test hattıdır.

HABRAS ‘ta seyir halindeki test kaleminden veri alınabilmekte, test kalemine ve test kalemini hızlandırma amacıyla kullanılan sevk sistemlerine ateşleme sinyali gönderilebilmekte, harp başlıkları emniyet kritik ateşleme ünitesine (tapa) ihtiyaç duymaksızın harici bir sistemle ateşlenebilmektedir. Hızlı kamera, CCTV, Doppler gibi bir çok ölçüm / görüntüleme cihazı raylı testlerde kullanılabilmektedir.

HABRAS’ta 1 ton ağırlığın üzerindeki yükler 1,50 Mach mertebesindeki hıza çıkarılarak, mühimmat sistemleri / alt-sistemleri için dinamik test ortamı sağlanabilmektedir.

Test edilebilen muhtelif sistemler/alt-sistemler:

Mühimmat: Harp başlığı delme etkinliği, tapa fonksiyon testi, arayıcı sistemin dinamik ortamdaki davranışı, güdüm sisteminin dinamik ortamdaki davranışı.

Personel Kurtarma: Acil durum fırlatma koltukları, paraşüt(havacılık ve uzay çalışmaları kapsamında), kanopi ayrılma, roket katapult sistemi, hayatta kalma kitleri.

Çevresel Etkiler: Yağmur/buz/parçacık, yüksek ivme yükü, patlama etkisi.

İtki Sistemleri: Katı yakıtlı roket motoru performansı, sıvı yakıtlı roket motoru performansı, uçak/hava /uzay aracı motor testleri.

Her geçen gün artan kapasitesi ve kabiliyetleriyle HABRAS, sivil ve askeri endüstrilere yönelik raylı test hizmeti veren önemli bir test merkezi haline gelmiştir.